12. duben 2017 Blog

Leadership: Rozhodující 1-on-1 meetingy pro váš tým

Leadership: 1-on-1 meeting mezi manažerem a zaměstnancem vedený v přátelském duchu

Proč jsou 1-on-1 meetingy rozhodující pro úspěch vašeho byznysu? Protože jsou skvělou příležitostí k získání zpětné vazby, koučování, budování podpory ze strany manažerů či diskutování o všem, co je pro vás a vaše zaměstnance důležité. Jsou také šancí k upevnění vztahů mezi manažery a zaměstnanci.

V tomto článku se budeme věnovat meetingům z manažerské pozice. Jak by měly meetingy vést, proč jsou důležité a co jim mohou přinést. Avšak v části „stay tuned“ přijde řada i na zaměstnance a na užitečné či dokonce nezbytné rady pro ně.

Proč pravidelné 1-on-1 meetingy?

Existuje několik klíčových bodů v oblasti Leadershipu, kterými se odlišíte od jiných manažerů. Jedním z nich jsou pravidelné 1-on-1 meetingy s vašimi zaměstnanci. Možná jste si dosud mysleli, že různá setkání týmů, brainstormingy, porady či občasné rozhovory jsou klíčem k úspěchu. Bohužel, vyvedeme vás z omylu - nic z toho se nevyrovná 1-on-1 meetingu.

Zde jsou 4 důvody, proč by měli manažeři pravidelně organizovat 1-on-1 meetingy

 1. Pravidelný rozhovor 1-on-1 zvyšuje produktivitu, spolehlivost a osobní rozvoj zaměstnance.
 2. Leadership vyžaduje budování pevných vztahů. Musíte pochopit jedinečnost, individuální potřeby a cíle každého člena vašeho týmu.
 3. Je mnohem pravděpodobnější, že v soukromí vám zaměstnanci spíše řeknou své názory a získáte tak od nich upřímnou zpětnou vazbu.
 4. Je pravda, že 1-on-1 meetingy zabírají manažerům čas. Nicméně jejich promyšlená struktura v konečném důsledku zvyšuje produktivitu vašich zaměstnanců a tím šetří váš čas.

Efektivní 1-on-1 meetingy vyžadují přípravu. Následující body vám mohou pomoci, abyste vaše zaměstnance zaujali, ocenili a tím i motivovali ke stále lepším a lepším výkonům a spokojenějšímu působení ve vašem týmu. Ani vy neodejdete naprázdno - zjistíte, jak fungují věci ve vašem týmu, co je třeba změnit a co naopak nikdy měnit netřeba.

Jak by měl vypadat 1-on-1 meeting?

V první řadě se pokuste vést všechny vaše 1-on-1 meetingy se zaměstnanci v neformálním a přátelském duchu - zaměstnanci se vám tak více otevřou a budou se cítit příjemněji. Najděte také vhodné místo - uzavřená zasedačka, procházka či například kavárna.

Jako manažer byste se měli ujmout vedení meetingu. Záleží však na tom, se kterým zaměstnancem máte schůzku - někteří z nich vést nepotřebují, chtějí a umí mluvit sami. Na každý 1-on-1 meeting si připravte témata a otázky, které vás aktuálně zajímají, na které potřebujete odpověď a ptejte se.

Inspirujte se.

1. Týmová spolupráce a vztahy

Týmovou produktivitu a spolupráci můžete zdokonalovat zlepšením mezilidských vztahů mezi členy týmu. Pokuste se klást otázky, které odhalí co nejvíce. Například:

 • Kdo tě v týmu inspiruje a proč? Koho názory respektuješ a koho naopak ne?
 • Je někdo, s kým se ti špatně pracuje? Umíš mi vysvětlit, proč?
 • Myslíš si, že dostáváš dostatečnou zpětnou vazbu? Dostáváš ji i od jiných lidí?
 • Máš nějaké nápady na zlepšení spolupráce celého týmu?

2. Spokojenost a radost zaměstnanců v týmu

Osobní spokojenost a radost zaměstnanců ze své práce má prokazatelný vliv na produktivitu a angažovanost do firemních procesů. Využijte proto příležitost neformálního rozhovoru při 1-on-1 meetingu. Můžete se zeptat například:

 • Jsi spokojený s náplní tvé práce? Proč ano / proč ne?
 • Co tě na tvé práci nejvíce baví?
 • Jaké projekty tě baví? Co tě motivuje k práci na projektu?

3. Leadership - Krátkodobé cíle

Zjištění krátkodobých cílů vašich zaměstnanců vás udrží informované o jejich pokrocích či naopak frustracích z projektů. Právě frustraci je důležité řešit včas. Zkuste otázky jako:

 • Jak jde projekt? Můžeme ti pomoci?
 • Má projekt nějaké překážky? Co se dá udělat, abychom je co nejdříve odstranili?
 • Na jakých projektech bys chtěl příště pracovat?

4. Leadership - Dlouhodobé cíle

Dlouhodobé cíle jsou důležité pro pocit naplnění a štěstí zaměstnance. Vaši zaměstnanci chtějí i díky své práci směřovat ke svým životním cílům. Ptejte se na ně a zjistěte, zda jejich současné práce zapadá do jejich konceptu. Zkuste například:

 • Kam by ses chtěl ve firmě posunout?
 • Daří se ti dosahovat tvých dlouhodobých cílů?
 • Která část tvé práce nejvíce odpovídá tvým cílům?
 • Na jakých projektech by ses chtěl podílet, aby ses posunul správným směrem?

5. Osobnostní plán rozvoje

Chcete zjistit, zda se členové vašeho týmu učí a rozvíjejí své schopnosti tak, jak byste si představovali? Tyto otázky vám pomohou dozvědět se více o jejich motivaci:

 • Myslíš si, že se v práci učíš nové věci? Co nového ses naučil v poslední době? O kterých oblastech by ses chtěl dozvědět více?
 • Od koho v týmu se chceš učit? Od koho dostáváš relevantní a hodnotnou zpětnou vazbu?
 • Je zpětná vazba užitečná pro tvůj osobní rozvoj?
 • V jaké oblasti by ses chtěl ještě rozvíjet?

6. Zpětná vazba na způsob řízení manažera

Pro manažera by mělo být důležité, aby věděl, co si o něm a jeho Leadership myslí jeho tým. Je náročné získat upřímnou zpětnou vazbu, obzvláště z očí do očí. Proto nastavte správný tón a vybírejte otázky moudře, například:

 • Co mohu udělat jako manažer, aby se ti pracovalo lépe?
 • Co se ti líbí na mém způsobu řízení? Co se ti naopak nelíbí?
 • Chtěl bys, abych ti s tvými úkoly a projekty pomáhal více?
 • Jak tě mohu více podpořit?
 • Je něco, co bych mohl dělat lépe?
 • Nastaly situace, kdy jsem ti mohl být více nápomocný? Jaké?

1-on-1 meeting ukončete vždy tím, že si řeknete kroky do dalších týdnů. Vždyť přece - bez akce není reakce, a tím ani žádný pokrok. Bez pokroku není žádná změna. A pokud se nic nezmění, pracovní a osobnostní potřeby vašich zaměstnanců nebudou naplněny, což může vést k frustraci, které se chce každý manažer a zaměstnanec vyhnout.

A na závěr - nejdůležitější je naslouchat. Je potřeba, aby se vaši zaměstnanci cítili být vyslechnuti, měli motivaci se rozvíjet a dosáhnout pokroku.