8. červen 2017 Blog

Co je to cloud? Je to pouze buzzword nebo realita?

Cloud poskytuje společnostem různé benefity a s připojením na internet je dostupný kdykoliv a odkudkoliv

Kde je cloud? Kdy jsem v cloudu? To jsou otázky, které jste již zřejmě slyšeli, nebo se jich dokonce sami sebe ptali. Možná využíváte cloud právě teď a ani si to neuvědomujete. A co vlastně představuje cloud pro společnosti?

Cloud je jedním ze současných trendy technických termínů, které mnozí lidé používají, ale nedokáží je definovat. Pro co nejlehčí představu - využíváte různé online služby?

Za tímto vším je právě cloud. Jednoduše řečeno, cloud můžeme charakterizovat jako poskytování různých služeb, programů, úložišť, ke kterým se uživatelé, připojení na internet, dostanou přes webové prohlížeče či aplikace. Pokud například uděláte fotku s telefonem, uloží se do jeho interní paměti. Pokud však tuto fotku nahrajete například na Instagram, tak je uložena v cloudu.

Složitěji řečeno, cloud poskytuje operační služby jako servery, databáze, sítě, softwary a další. S online připojením máte přístup do cloudu kdekoli a kdykoli. Cloud tedy znamenající něco, co je stále dostupné.

Možná jsme vás právě vyvedli z omylu, že cloud je pouze virtuálním úložištěm pro vaše data, která již více nechcete ukládat na pevný disk počítače. Cloud tak vytváří téměř neomezené možnosti využití internetu a posouvá jeho využití do vyšších levelů.

Jaké jsou výhody cloudu pro společnosti?

Dnes již mnohé společnosti - od menších začínajících podniků přes globální korporace, velké agentury až po neziskové organizace - využívají cloud z různých důvodů. Společnostem přináší rychlost, výkonnost a nižší náklady. Nemusí si kupovat vlastní hardware a starat se o ně. Navíc platí jen za to, co skutečně využívají.

Cloud společnostem umožňuje:

  • vytváření nových aplikací a služeb
  • ukládání, zálohování a obnovování dat
  • hosting pro stránky, e-shopy, blogové a jiné portály
  • stream audio a video
  • vyvíjení a dodávání různých softwarových řešení.

I CloudTalk, náš software pro call centra, využívá cloud. To znamená, že vše, co klienti na práci s CloudTalkem potřebují je přístup na internet. Není nutná žádná složitá instalace ani žádné lokální úložiště pro vaše data, protože vše běží a je uloženo právě v cloudu. Více o systému pro call centra v cloudu si můžete přečíst v článku 8 benefitů přesunu systému call centra do cloudu.

Zapamatujte si - cloud je síť serverů. Některé z nich poskytují například online služby, jako Adobe Creative Cloud. Jiné umožňují ukládat a přistupovat k různým datům, jako například již zmíněný Instagram či Dropbox. Toto jsou samozřejmě jen dva zmíněné aspekty.

Kde je cloud?

Slovo "cloud" označuje něco virtuální. To však neznamená, že to nemá své fyzické místo - "There is no cloud, it 's just someone else' s computer." Například, nemálo známý Amazon Web Services či Microsoft Azure vlastní servery v datacentrech po celém světě a nabízejí jejich prostřednictvím cloud jiným společnostem - koncovým uživatelům. Jeden jejich server přitom může využívat více společností, podle jejich aktuální potřeby.

Koncovému uživateli je tedy úplně jedno, kde server fyzicky je, protože pro něho je v cloudu, ke kterému má kdykoli přístup a nemusí se obávat ztráty svých dat.

Typy cloudových služeb

  • Infrastructure as a service (IaaS). Infrastruktura jako služba je nejzákladnějším typem cloudu. S IaaS si pronajímáte IT infrastrukturu. To znamená servery, úložná zařízení, sítě, operační systémy - od poskytovatele cloudu. (Například Netflix dokáže poskytovat své služby, protože je zákazníkem společnosti Amazon a využívá jejich službu cloudu.)
  • Platform as a service (PaaS). Platforma jako služba se vztahuje na služby cloudu, které poskytují společnostem prostředí pro vývoj, testování a správu softwarových aplikací.
  • Software as a service (SaaS). Software jako služba je způsob dodávání různých aplikací přes internet. Poskytovatel při SaaS poskytuje správu těchto aplikací i správu základní infrastruktury a údržby